Vişne Reçeli Tarifi

Vişne Reçeli Tarifi

610
0
PAYLAŞ

Reçeller, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleridir. Her sabah gün boyu ihtiyacımız olan enerjinin bir kısmını bize sağlayan reçellerin bir çok çeşidi bulunur.

Temel olarak yeterli olgunluğa ulaşmış meyvelerin bütün yada dilimlenmek suretiyle şekerle işlem görmesiyle hazırlanırlar.

Bunun yanında günümüzde meyvelere ilave bir çok farklı malzemeler kullanılarak hazırlanan reçeller de bulunur. 

Reçel yapımında kullanılan başlıca meyveler ise: elma, ayva, armut gibi yumuşak çekirdekli meyveler, şeftali, kayısı, erik gibi sert çekirdekli meyveler, ahududu, böğürtlen, çilek gibi küçük çekirdekli meyveler, kuru meyveler ve vişne, kiraz gibi meyvelerdir.

Meyvelere ilave başlıca reçel yapımında kullanılan malzemeler arasında ise; patlıcan, havuç, domates gibi sebzeler, turunç, portakal, karpuz gibi malzemelerin kabukları ve en yaygın kullanılan gül yer alır.

Reçellerin yapımında genel olarak petkin, meyve, şeker, asit, su gibi malzemeler kullanılır. Tüm bu malzemelerin yanında duruma göre aroma, renk, asit katan maddelere de ihtiyaç duyulabilir. Bu malzemeleri kullanmak izne tabidir.

recel-430x269 Vişne Reçeli Tarifi

Bizler evde kendi tüketeceğimiz kadar reçeli ürettiğimiz için ve organik olmasını istediğimizden dolayı, kullandığımız malzemeler doğalın dışına çıkmaz. 

Bu açıklamalardan sonra sizlere basit bir şekilde evde nasıl vişne reçeli yaparız onu anlatacağım. Tarifimize, kullanacağımız malzemeleri yazarak başlayalım.

Malzemeler:

  • 1 kilogram vişne,
  • 1 kilogram toz şeker,
  • 1 çorba kaşığı limon suyu,
  • 1 tatlı kaşığı tereyağ,

Hazırlanışı:

*Vişneleri bol suda iyice yıkayıp çekirdeklerini ve saplarını ayıklayalım,

*Çekirdekleri çıkarılan vişneleri derince bir tencereye koyalım,

*Üzerini toz şekerle kaplayacak şekilde şekeri ilave edelim,

*Tencerenin kapağını kapatıp bu şekilde bir gece bekletelim, bu sayede suyunu salacaktır, (eğer suyu yetersiz ise bir su bardağı su ilave edebilirsiniz)

*Ertesi gün harlı ateşte  kaynamaya bırakalım ve kaynamaya başladıktan sonra altını kısarak, kısık ateşte 15-20 dakika kadar devam edelim,

Böylece suyun buharlaşması ve şeker surubunun meyveye işlemesi sağlanmış olacaktır. Ayrıca bazı maya ve küfler öldürülerek reçel dayanıklı hale gelecektir.

*Kaynadıkça oluşan köpükleri bir kaşık yardımıyla alalım, kaynamaya başlayınca bir tatlı kaşığı tereyağ eklerseniz köpürmesini engeller,

* Vişne reçeli istenen kıvama gelince ocaktan alalım ve oda sıcaklığına gelene kadar bekletip cam kavanozlara koyarak muhafaza edelim,

* Afiyet olsun.

 

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.