Patatesin Lezzet Bulmuş Hali:Fırında Patates

Patatesin Lezzet Bulmuş Hali:Fırında Patates

1285
0
PAYLAŞ
fırın patates

Patatesin her türlüsünü severek yeriz. Sofralarımızda sıklıkla yer alan temel besinlerin başında gelir. Bazen tek başına bir yemek olarak karşımıza çıkarken çoğunlukla başka bir yemeğin tamamlayıcısı olur. Bir bakarsınız balık yemeğinin yanında haşlanmış olarak, bir bakarsınız ince ince dilimlenmiş ve kızarmış olarak hamburgeri tamamlar. Kumpire ise söyleyecek pek bir söz bulamıyorum. Bence kumpir patatesin kendini en iyi ifade ettiği yemeklerin başında gelir. Kumpirde patates adeta can bulur.

Bir çoğumuz patatesi fırına atıp, sıcak sıcak biraz tuz ekleyip büyük bir hazla yemişizdir. Bu lezzeti daha da cazip hale getirmeye ne dersiniz? Bunu yapmak oldukça kolay. Bildiğimiz, fırında pişirdiğimiz patatesi lüks sofralarda yer bulacak şekle dönüştürmek istiyorsanız yapmanız gereken oldukça basit:

Kullanacağımız malzemeleri sayalım: Kişi başı birer adet iri patates, tereyağı, kaşar peyniri, süt, bir yumurtanın sarısı, karabiber, kırmızı toz biber ve tuz. Miktarları isteğinize bağlı ayarlayabilirsiniz.

Öncelikle kişi sayısına göre birer adet düşecek şekilde irice patatesi, suda iyice yıkıyoruz.

Fırın tepsimizin tabanına pişirme kağıdını yerleştirdikten sonra 200 derecelik fırında bir saat kadar patatesimizi pişiriyoruz.

fırın-patates-1-300x188 Patatesin Lezzet Bulmuş Hali:Fırında Patates

Pişen patateslerin üst kısmını kapak şeklinde keserek, içlerini ayrı geniş bir kaba kaşık yardımıyla boşaltıyoruz. Bu esnada şeklinin bozulmamasına dikkat ediyoruz.

Patatesimizin kaba aldığımız iç kısmına rende kaşar, süt, tereyağı, ve baharatlarımızı ekleyerek harcımızı hazırlıyoruz.fırın-patates-1-300x188 Patatesin Lezzet Bulmuş Hali:Fırında Patates

Hazırladığımız bu harcı tekrar patatesin kabuğuna tepeleme dolduruyoruz ve üzerine birer parça tereyağı, onun üzerine de bir miktar kırmızı toz  biber serpiştiriyoruz.

200 derece ısıtılmış fırında 25 dakika kadar tekrar pişiriyoruz. Bu esnada patatesimizin üzeri iyice kızarmış  ve güzel bir görünüm almış olacaktır.

 

fırın-patates-1-300x188 Patatesin Lezzet Bulmuş Hali:Fırında Patates

Fırında pişen patatesimizi servis tabağımıza alıyoruz ve sürpriz yumurta tadında sunumumuzu yapıyoruz.

fırın-patates-1-300x188 Patatesin Lezzet Bulmuş Hali:Fırında Patates

İster kumpir deyin, ister fırında patates adına ne derseniz deyin eşsiz bir lezzete tanık olacaksınız.

Afiyet olsun.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.