Mutfak Ölçü Aletleri

Mutfak Ölçü Aletleri

1802
0
PAYLAŞ

Biz atamızdan böyle gördük, bir su bardağı sıvıyağ, bir kahve fincanı kakao, yarım çay bardağı bulgur, bir tutam nane, bir çimdik tuz… İş böyle olunca hiçbir tarifi ikinci defasında tutturamayız. Ya biraz fazla yada biraz az. Tariflerde çok az sapmalar, eğer lezzetlerde küçük farklılıklardan etkilenmiyorsanız çok önemli değil aslında. Çok önemli değil demek isterdim ama öyle olmuyor bazen. Eğer kullandığınız malzeme çok keskin ve etkili ise en ufak ölçü değişikliği, oldukça farklı lezzetler ortaya çıkarır. Hani evlerde sık sık duyarız ya; çok tuzlu olmuş, çok acı olmuş ya da benzeri cümleler. Bütün bu durumların oluşmasında en önemli etken standart bir ölçü kabı kullanmamamızdır.

Bazen bu durum tercihten ziyade imkansızlıktan da kaynaklanabilir. Hani duyar gibiyim mutfakta vardı da biz mi kullanmadık. Mutfaklarımız da bulunduracağımız üç beş ucuz ve temini kolay ölçü aletiyle tariflerde hiç şaşma olmadan mükemmel sonuçlar almak elinizde aslında. İşinize yarayacağını düşündüğüm iki aletten bahsetmek istiyorum.

mutfak-ölcü-kapları-3 Mutfak Ölçü Aletleri
mutfak terazisi

Daha önceki  Mutfak Ölçü Tablosu yazımızda  paylaştığımız ölçüler, miktarında küçük kaymalar olduğunda belirgin bir lezzet farkı oluşturmayacak malzemelerde kullanılabilir. Ölçüsünde kaymalar olduğunda sorun oluşturacak malzemeleri ise mutfak terazisi kullanarak tartıp, reçeteye dahil etmeniz size daha lezzetli yemekler yapma olanağı sunacaktır. Peki nedir bu terazi? Kısaca tanıtalım:

Bu teraziler mekanik ve elektronik olarak piyasada bulunur. Tartım hassaslığı nedeniyle elektronik olanını tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Elektronik olan modellerde resimde görüldüğü gibi düz olabileceği gibi, bazıları da kendinden kaplıdır. Kullanımda tek fark dara almadır. Eğer kendinden kaplı olanı kullanmıyorsanız malzemenizi teraziye koyduğunuz kabın darasını düşmeniz gerekir.

Mutfak terazisinde yapacağınız her yemeğin ölçüsünü tam olarak tutturma şansınız olduğunu unutmayın. Terazinin kendisi de görevi gibi hassastır. Kullanımda maksimum tartabileceğiniz ağırlığın üzerinde tartım yapmak, yoğun olarak suyla temas ettirmek ve sürekli bir şeyleri üzerinde bulundurarak kesintisiz bir baskıya maruz bırakmak hassas terazimize zarar verir.

Bahsetmek istediğim ikinci ölçü aleti ise dijital mutfak termometresi.

mutfak-ölcü-kapları-3 Mutfak Ölçü Aletleri
dijital mutfak termometresi

Bu alet yemek ve sıvıların sıcaklıklarını tespit etmemize yarar. Pişen etin ısısından tutun, yoğurt mayalarken sütün uygun ısıda olup olmadığının tespitine kadar, pek çok alanda kullanabilirsiniz. İster sıvı olsun isterse katı dokundurarak veya daldırarak ısısını ölçmeniz mümkün. Mutfak harici çocuğunuzun mamasının ısısını yada banyo suyu sıcaklığını ölçebilirsiniz.

Bunların dışında bir çok ürün teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüketicilerin kullanımına sunulmaktadır.

Kalbe giden yol, boğazdan geçiyorsa bu yolda daha dikkatli olmak gerekmez mi?

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.