Ev Yapımı Erişte Nasıl Hazırlanır?

Ev Yapımı Erişte Nasıl Hazırlanır?

919
0
PAYLAŞ
eristee

Beslenme konusunun çok daha fazla önem kazandığı günümüzde bir çok ev hanımı doğal ürünlere ulaşabilmek için kendi yiyeceklerini evde üretme yolunu seçmektedir. Erişte de bu ürünlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Evde hazırlayacağınız ve üretim aşamaları gözlerinizin önünde ortaya konan, içerisine katacağınız malzemeleri kendiniz seçerek karar vereceğiniz bir ev yapımı erişte, bir çok farklı marka makarnanın lezzet ve sağlık olarak önüne geçer.

Sağlıklı ve lezzetli olan erişteyi fazla miktarda üreterek, uzun süreli muhafaza edip istediğiniz zaman sofralarınıza koyabilirsiniz.

Biz de erişteyi en doğal haliyle, yani anne eli değmişcesine, leziz ve sağlıklı bir şekilde sofranıza getirecek tarifimizle karşınızdayız. Doğal köy yumurtası, katkısız un ve diğer ürünleri kullanarak nasıl erişte hazırlanır şimdi sizlerle paylaşalım.

Malzemeler:

  • 5 kilo un,
  • 5 yumurta,
  • 2-3 çorba kaşığı tuz
  • 1 litre süt,
  • Aldığı kadar su.

Hazırlanışı:

Unu büyük, çukur bir kaba eleyerek alalım. Ortasını çukur yapalım ve yumurtaları içine kıralım. Tuzu da ilave edelim.

Bir litre sütü de harcımıza koyarak yoğurmaya başlayalım. Suyu yavaş yavaş ekleyerek çok yumuşak olmayan bir hamur yapıp üzerine nemli bir bez örtelim ve yarım saat dinlenmeye bırakalım.

Dinlenen hamurdan portakal büyüklüğünde bezeler yapıp 15 dakika daha dinlendirelim.Böylece bezeler daha kolay açılacaktır.

Bezeleri hamur tahtasını unlayarak açmaya başlayalım. Kolay olsun diye önce merdaneyle biraz açıp sonra oklavayla inceltebilirsiniz.

Hamuru çok ince açmanıza gerek yok. Bıçak sırtı tabir edilen kalınlık yeterli olacaktır.

Bezeleri açınca temiz bir sofra bezine serelim ve nemini iyice çekip kurumaya başlayana kadar dinlenmeye bırakalım.eriste-2 Ev Yapımı Erişte Nasıl Hazırlanır?

Kolay kuruması için kuru havalar erişte yapımı için daha uygundur.

Açtığınız bezeler kurumaya başlayınca kesme tahtasına alarak üzerlerine bolca un sürelim ve üç parmak genişliğinde şeritler keselim.

eriste-2 Ev Yapımı Erişte Nasıl Hazırlanır?

Bu şeritlerin beş tanesini üst üste koyarak kibrit çöpü kalınlığında keselim.

eriste-2 Ev Yapımı Erişte Nasıl Hazırlanır?

Tüm bezeleri kesip hamurları kuruması için serdiğiniz sofra bezine erişteleri dağıtarak serip, kurumaya bırakın. Erişteler birkaç günde kuruyacaktır.

eriste-2 Ev Yapımı Erişte Nasıl Hazırlanır?

Erişteleri iyice kuruyunca fırın tepsisine alarak 150-160 derece fırında hafif pembeleşene kadar kızartalım.

Erişteleriniz pişirmeye  hazır.

Afiyet olsun…

 

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.