Doğadan Sofralara: Tirşik Çorbası

Doğadan Sofralara: Tirşik Çorbası

876
0
PAYLAŞ
tirsikkk

Bu gün sizlere özellikle Kahramanmaraş yöresine ait; bölgede ise Kahramanmaraş’ın bir ilçesi olan Andırın’ın adıyla özdeşleşen(Andırın doktoru) bir bitkiden bahsedeceğim; Tirşik otu…

Tirşik bitkisi, yılan pancarı veya yılan yastığı olarak da bilinen bu bitki ilkbaharda karların kalkmasını takiben Torosların eteklerinde bolca bulunur. Yöre halkının bu bitkinin faydalarına olan inancı, tirşik otunu değerli kılar. Tirşik bitkisi çiğ haliyle yenmemeli hatta doğrarken dahi eldiven kullanılmalı veya ele poşet tarzı bir şey takılmalıdır. Eğer olması gerektiği gibi hazırlanmazsa başta kaşıntı olmak üzere bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. Bütün bu zahmetlere niçin katlandığınızı ise hazırladığınız tirşik çorbasını tadarken daha iyi anlacaksınız.

Tirşik çorbasının hazırlanması esnasında en önemli aşamayı doğrama ve mayalama oluşturur. Mayalı bir yemek olan tirşik çorbasının  hazırlanışına geçelim.

Öncelikle belirtmemiz gereken bir husus, yörede damak tadına uygun farklı şekillerde hazırlanır. Bu tariflerde bulgur, tarhana, dövme nohut gibi bakliyatlar isteğe bağlı olarak tarife eklenir yada çıkarılır. Biz size tirşik çorbasının en yalın halini vereceğiz. Siz de denemek isterseniz bu malzemeleri isteğinize göre eklersiniz.

Malzemeler:

  • 1 demet Tirşik(500 gr kadar)
  • 1 kilo yogurt az ekşimiş olsun
  • 2-3 yemek kaşığı un
  • Yarım kase dövme buğday
  • Yarım kase önceden ıslatılmış yumuşamış nohut

Hazırlanışı:

Elimize mutfak eldiveni takalım. Tirşikleri yıkayıp bıçakla çok ince kıyalım.

tirşikotu1 Doğadan Sofralara: Tirşik Çorbası

Yoğurdun içine 5-6 bardak kadar soğuk su katalım, çalkalayıp ayran kıvamına getirelim. Sonra unumuzu ekleyip tekrar karıştıralım. Genişçe bir tencereye tirşiğimizi koyalım. Yoğurtlu karışımımızı ekleyelim.

tirşikotu1 Doğadan Sofralara: Tirşik Çorbası

Kısık ateşte  karıştırarak kesmeden yoğurt mayalama kıvamına getirelim.        -Hava almaması için üzerine çok ince un gezdirebiliriz-. Tencerenin kapağını kapatalım. Yoğurt yaptığımız gibi sıkıca bir örtü ile saralım.

tirşikotu1 Doğadan Sofralara: Tirşik Çorbası

En az 12 saat kadar mayalanmasını bekleyelim.

Mayalanması tamamlanan tirşiğe nohut ve dövme buğdayını katıp, tuzunu ekleyelim. Gerektiğinde çok koyu olmasın diye sıcak su katarak kısık ateşte 2 saat kadar kaynatalım.

tirşikotu1 Doğadan Sofralara: Tirşik Çorbası

Tirşik çorbamız hazır.

Afiyet olsun                                                       Tarif: H.Durak

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.